Turystyka, Zdrowie

Czym jest nowoczesna turystyka medyczna?

Czym jest nowoczesna turystyka medyczna? Turystyka medyczna zyskuje na znaczeniu: łączy w sobie terapię, terapię, operację i zwiedzanie. Osoby, które chcą poddać się leczeniu w innym kraju, nie mają problemu. Znalezienie odpowiedniego specjalisty jest proste, wystarczy skorzystać z informacji dostępnych w Internecie. Tam sprawdzisz cenę zabiegu oraz lokalizację wybranej kliniki.

Ze względu na ogromną popularność turystyki medycznej zaczęły powstawać biura podróży specjalizujące się w organizowaniu wyjazdów dla turystów medycznych, dzięki czemu turystyka zdrowotna jest obecnie prężnie rozwijającą się gałęzią turystyki.

Turystyka medyczna w Polsce

W ostatnich latach Polska stała się ważnym ośrodkiem turystyki medycznej na całym świecie. Jesteśmy jednym z liderów w Europie Środkowej. Dzieje się tak dlatego, że Polska jako kraj duży i różnorodny ma znacznie lepsze perspektywy dalszego rozwoju. Pacjenci zagraniczni odwiedzający nasz kraj szczególnie cenią sobie krótki czas oczekiwania na niektóre zabiegi, niskie ceny oraz wysoki poziom leczenia i usług medycznych.

Najczęstsze cele turystów medycznych przyjeżdżających do Polski to:

  • Usługi stomatologiczne. Polscy stomatolodzy świadczą usługi stomatologiczne najwyższej jakości, szczególnie w zakresie implantologii. Niemcy to największa grupa turystów medycznych korzystających z usługi. Dzięki implantom dentystycznym nasi zachodni sąsiedzi oszczędzają do 80% ceny. Nic dziwnego, że większość turystów pochodzi z Niemiec. Drugą co do wielkości grupę stanowią Amerykanie i Polonia mieszkająca za oceanem. Bardzo często odwiedzając krewnych w Polsce osoby te korzystają z usług dentysty. Podobnie polscy dentyści z Wielkiej Brytanii i Skandynawii posługują się cytatami polskich dentystów.
  • Chirurgia bariatryczna i plastyczna to kolejna grupa zabiegów, które cieszą się popularnością wśród pacjentów w innych krajach.
  • Kurorty z gorącymi źródłami są bardzo cenione przez zagranicznych kuracjuszy. Emeryci i rodziny z małymi dziećmi z Niemiec bardzo chętnie odwiedzają polskie uzdrowiska. Głównymi powodami wyboru naszego uzdrowiska są również sytuacja ekonomiczna i czas oczekiwania między krajami.
  • Polska Medycyna Estetyczna jest bardzo konkurencyjna cenowo i ma wysokie standardy, wykonaliśmy dziesiątki zabiegów i chirurgii plastycznej w ramach turystyki medycznej. Klienci zazwyczaj pochodzą z Europy Zachodniej.
  • Inne usługi medyczne w ramach Dyrektywy Transgranicznej, która w wielu krajach umożliwia częściowy zwrot kosztów leczenia dla obywateli krajów sąsiednich. Ta dyrektywa przynosi największe korzyści naszym zachodnim sąsiadom, dlatego Niemcy najczęściej leczą się w naszych szpitalach, uzdrowiskach oraz gabinetach lekarskich i dentystycznych.

Turystyka medyczna na świecie

Czym jest nowoczesna turystyka medyczna?
Czym jest nowoczesna turystyka medyczna?

Kraje takie jak Singapur, Brazylia, Indie, Panama, Kanada, Izrael, Niemcy czy Włochy są światowymi liderami turystyki medycznej. W ciągu ostatnich 5 lat dochody turystyki medycznej na świecie wzrosły o 30%, a rynek ten nadal szybko rośnie. Turystyka medyczna skierowana jest do bardzo świadomych klientów, którzy mogą nawet podróżować do odległych krajów, aby poprawić swoje zdrowie lub urodę. Powody wyboru zagranicznego leczenia to często niezadowolenie z jakości i dostępności krajowej służby zdrowia lub kraju pochodzenia pacjenta, ważne są też aspekty ekonomiczne.

Rosnące znaczenie turystyki medycznej Polscy pacjenci coraz częściej korzystają z dobrodziejstw turystyki medycznej. Nie jest to warunek finansowy, ale kluczem jest czekanie miesiącami w kolejce na refundację leczenia lub operacji przez NFZ. Pomocna jest unijna dyrektywa w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej. Zgodnie z tym rozporządzeniem pacjenci mogą skorzystać ze świadczeń medycznych w innym kraju UE, a następnie wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwrot poniesionych kosztów. Turyści medyczni często muszą poddawać się zabiegom niedostępnym w Polsce lub czekać tak długo, że zagraża to życiu pacjenta.

Co wpłynęło na rozwój turystyki medycznej?

Nie tylko pacjenci i kliniki skorzystali na tym wzroście turystyki, linie lotnicze i właściciele hoteli również skorzystali na oferowaniu specjalnych zniżek klientom, którzy przyjeżdżają w poszukiwaniu opieki medycznej. Rosnąca liczba turystów medycznych to także korzyść dla restauratorów, kin, instytucji kultury i wielu innych obiektów utrzymujących się z turystyki.

Najważniejsze czynniki rozwoju turystyki medycznej:

  • Jak zawsze najważniejszym kryterium, również dla rozwoju turystyki medycznej, są środki finansowe. Ceny za tę samą usługę medyczną różnią się nawet o 80% w poszczególnych krajach.
  • Możliwość połączenia poprawy zdrowia lub urody z podróżami.
  • Dostępność usług medycznych różni się w poszczególnych krajach.
  • Zróżnicowanie jakości usług medycznych jest również bardzo ważne dla klientów turystyki medycznej. Ta sama usługa medyczna jest wykonywana przy użyciu różnych technologii, co bezpośrednio wpływa na wynik i jakość leczenia w danym kraju.
  • Reklama nabiera coraz większego znaczenia w dobie, gdy dostęp do informacji w Internecie może służyć reklamie na całym świecie.