Budownictwo

Dlaczego w USA budują domy z drewna

Dlaczego w USA budują domy z drewna – W Polsce branża budowlana rozwijała się niezwykle intensywnie, zarówno przy dużych inwestycjach budowlanych, jak i mniejszych inwestycjach budowlanych, czyli głównie inwestycjach konsumenckich, często budujących domy jednorodzinne. Ponieważ taka inwestycja nie jest tania, zaczęto szukać różnego rodzaju alternatyw, aby całkowity koszt całej inwestycji budowlanej był niższy niż w przypadku budynków konwencjonalnych.

Wielokrotnie zaczynamy skupiać się na domach o konstrukcji szachulcowej oraz domach drewnianych z bali klejonych. Techniki te przywędrowały do ​​Polski głównie ze Stanów Zjednoczonych, choć popularne są także obecnie, na przykład w Europie Zachodniej. Zastanówmy się więc, dlaczego w USA, gdzie budynki w większości budowane są z drewna, a w Polsce, gdzie te techniki są stosowane w znacznie mniejszym stopniu, podchodzimy do tego sceptycznie.

Dlaczego domy w USA buduje się z drewna klejonego i domów o konstrukcji drewnianej?

Jeśli zastanowimy się, dlaczego budowa domów o konstrukcji szachulcowej i klejonej w technologii HBE jest tak popularna w Stanach Zjednoczonych, to odpowiemy również na pytanie, czy budowanie takich domów w Polsce ma również sens ekonomiczny i praktyczny. Po pierwsze trzeba dosadnie powiedzieć, że to nie są tylko domy z bali czy domy drewniane jak w Stanach Zjednoczonych. Domy można budować również innymi technikami, ale co najważniejsze, domy drewniane i szkieletowe są znacznie tańsze niż tradycyjne techniki budowlane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Ale czy cena jest tutaj jedynym ważnym argumentem? Okazuje się, że wcale tak nie jest?

Współczesny styl życia i przemiany budownictwa

Stany Zjednoczone są wyznacznikiem tego, jak żyje społeczeństwo o wysokim poziomie ekonomicznym. W pewnym sensie niektóre trendy w USA spłynęły do ​​Europy Zachodniej, a następnie do nas, jak kraje Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie społeczeństwa również się bogacą. Jeśli spojrzymy na wpływ, jaki wywarło to na branżę budowlaną, zobaczymy, że zaledwie kilka dekad temu ludzie chcieli mieć miejsce do życia. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, to jest to dom murowany i ma setki lat.

Jeśli mieliśmy budować dom jednorodzinny z cegły, chcieliśmy również, aby dom służył długo i aby żyło w nim kolejne pokolenie naszej rodziny. Jednak w tej chwili sytuacja się zmienia, każdy bardzo chce mieć mieszkanie lub dom, który mu odpowiada, np. nie opłaca się budować drogiego domu z cegły, bo w tym domu najprawdopodobniej zamieszkają nasze dzieci. jest tu bardzo mało ludzi, bo najprawdopodobniej będą mieszkać w zupełnie innym mieście, a może nawet w innym kraju.

Z drugiej strony sprzedaż takiego domu jest kłopotliwa, nie tylko dlatego, że osoba, która chce kupić dom, tak naprawdę chce kupić nie tyle dom, co działkę budowlaną, na której chce wybudować odpowiednią dla swojego domu, tj. mniejsze lub większe, o różnym rozmieszczeniu itp. Z tego powodu nie opłaca się inwestować dużych pieniędzy w budynek, który jest w rzeczywistości zbyt wytrzymały, ponieważ po prostu wyrzuca pieniądze w błoto.

Trwałość domów z bali wykonanych z drewna HBE i domów szkieletowych

Dlaczego w USA budują domy z drewna
Dlaczego w USA budują domy z drewna

Warto tutaj zauważyć, że nie mówimy, że domy z bali nie są trwałe. Najstarsze domy budowane z drewna pospolitego mają setki lat, a jeśli postawimy dobry dom szkieletowy lub z drewna klejonego, to są duże szanse, że wytrzyma co najmniej 100 lat. Oczywiście taki dom wymaga od czasu do czasu konserwacji i sprzątania, ale domy murowane to nie nowość. Jeśli murowany dom nie jest regularnie konserwowany.

Na przykład nie zwracamy uwagi na wymianę ocieplenia ścian i fundamentów, wilgoć faktycznie może dostać się do ścian, a w rzeczywistości można stwierdzić, że w niektórych przypadkach dbanie o dom z cegły jest znacznie droższe i bardziej kłopotliwe niż dbanie o zalogować się do domu. Innym problemem jest również to, że jeśli mieszkamy w domu murowanym lub z bali, będziemy ponosić koszty eksploatacji. Jest to szczególnie widoczne na naszych współczesnych szerokościach geograficznych.

Właściwie jest to połączenie dwóch czynników. Pierwsza to zmiany stylu życia. Jesteśmy poza domem znacznie dłużej niż dwadzieścia lat temu i żyjemy w takim klimacie, że jesienią i zimą dom trzeba dogrzewać. To prawda, że ​​​​domy szkieletowe i z bali nagrzewają się szybciej, ale też szybciej się nagrzewają, podczas gdy w przypadku domów z cegły jest odwrotnie. Ekonomicznie, pierwsza opcja jest bardziej opłacalna.