Uroda, Zdrowie

Haluksy – czy podolog może to naprawić?

Haluksy – czy podolog może to naprawić? Choroby zwyrodnieniowe stóp pozostawiają wielu pacjentów z bezsennością w gabinecie podologicznym. Twarde haluksy są trudne do leczenia i są jedną z najczęstszych chorób zwyrodnieniowych kości, które mogą deformować stopę i utrudniać chodzenie. Większość pacjentów z tą chorobą to kobiety – ich struktury kostne są bardziej podatne na deformacje, a popularność wysokich obcasów nie poprawiła tego. Badamy, jak unikać chorób zwyrodnieniowych i sposoby ich leczenia.

Początek haluksów – podologia pomoże

Źle dopasowane obuwie może powodować degradację, deformację i powstawanie odcisków. Kobiety są szczególnie podatne na haluksy z powodu noszenia szpilek, które w połączeniu z wąskimi noskami są gotowym lekarstwem na zdeformowane stopy. Wybierając buty, powinniśmy preferować fasony, które nie uciskają i nie powodują nienaturalnych zagięć w palcach.

Deformacja stopy powoduje, że stopa inaczej układa się podczas chodzenia niż w warunkach naturalnych. Podczas chodzenia w szpilkach ustawienie stopy jest nienaturalne: zwiększony nacisk na palce i sklepienie poprzeczne, wpływający bezpośrednio na deformację palców, rozwój płaskostopia, ból, rozwój haluksów. Pacjenci z tym problemem często niepotrzebnie zwlekają z wizytą u podologa, ponieważ na delikatne środki jest już za późno. Dlatego wielu lekarzy zaleca obserwację stóp i profilaktyczne wyjazdy do gabinetu, aby zapobiec zmianom.

Jak rozpoznać haluksy

Haluks jest łatwy do rozpoznania: śródstopie staje się widoczne, a duży palec u nogi jest skręcony i pochylony do wewnątrz. Należy uważać na guzki w okolicy palców, które mogą się powiększać i powodować ból, oraz podwijanie palców pod palcami. Modzele na stopach Zapalenie kości może powodować ból, zaczerwienienie, a czasami inne objawy:

  • wysiękowe zapalenie kaletki
  • wystająca kość i wypełnione śluzem miejsce łączenia dużego palca
  • pogrubienie naskórka
  • zapalenie, obrzęk
  • szersze stopy

Niektóre osoby z haluksami wynikają z genetycznych predyspozycji do tego typu zwyrodnień. Jeśli mamy predyspozycje do nieprawidłowości układu kostnego (luźna tkanka, specyficzne ustawienie kości), powinniśmy być bardziej ostrożni w doborze obuwia. Chociaż większość zmian występuje u kobiet w dojrzałym wieku, często występują one również u bardzo młodych kobiet. Częstymi przyczynami (poza genetyką) rozwoju haluksów są:

  • nadwaga lub otyłość
  • niewłaściwe, niewygodne, ciężkie buty
  • praca na stojąco
  • choroby reumatyczne

Haluksy najlepiej leczyć od momentu ich powstania. Wtedy masz jeszcze szansę na wyleczenie w gabinecie podologicznym i uniknięcie operacji.

Jak podolog leczy haluksy

Haluksy - czy podolog może to naprawić?
Haluksy – czy podolog może to naprawić?

Zanim choroba się rozwinie, możemy zaufać podologowi i skorzystać z zabiegów, które mogą poprawić sytuację i zapobiec dalszemu postępowi choroby. Podiatra może nam zaproponować kilka rozwiązań: jednym z nich jest zastosowanie plastrów na haluksy i okładów żelowych, które często wzbogacone są leczniczymi olejkami. Kliny i separatory międzypalcowe stosuje się również w początkowej fazie leczenia, aby zapobiec nakładaniu się palców, przywrócić ich prawidłowe ułożenie i zminimalizować ból.

Częstym rozwiązaniem jest zakładanie specjalnego paska na zdeformowany palec u nogi. To koryguje pozycję dużego palca. Do rozłożenia nacisku na całą stopę, ograniczając rozwój palucha koślawego i płaskostopia, tzw. peloty żelowe (występują w formie wkładek). Ich bardziej zaawansowaną wersją jest silikonowa wkładka śródstopia. Metody te pomagają, gdy do gabinetu podologicznego udamy się w odpowiednim czasie – na początku choroby, a nie później, gdy się zmienia. Jest to szczególnie ważne dla osób z dziedzicznymi haluksami, u których postęp choroby jest przyspieszony.

Gdzie znajdę dobrego podologa?

Podiatra zajmujący się leczeniem deformacji stopy musi być osobą, która ukończyła kurs szkolenia specjalistów. Osoby, które zawodowo zajmują się podologią powinny mieć doświadczenie, a dyplom ukończenia kursu potwierdza determinację w wykonywaniu wszechstronnego zawodu. Praktyka potwierdzona dyplomem to sygnał, że najprawdopodobniej trafiliśmy do gabinetu dobrego specjalisty. Jeśli nie jesteś pewien, istnieje skarbnica wiedzy, Internet.

Zadowoleni pacjenci prawdopodobnie zostawią po sobie ślad i wystawią swojemu podologowi dobre recenzje. W przypadku zetknięcia się z takimi schorzeniami jak haluksy nie należy pochopnie wybierać gabinetu. Spójrzmy na listę zabiegów: Jeśli usługi obejmują zabiegi związane z rekonstrukcją lub naprawą paznokci, leczeniem stopy cukrzycowej i innych zmian patologicznych, możesz liczyć również na porady związane z leczeniem deformacji stóp.