Zdrowie

Jak podaje się krople witaminy D?

Jak podaje się krople witaminy D? Standardowo suplementację witaminy D realizujemy od września do kwietnia. Właśnie w takich chwilach potrzebujemy go najbardziej. Najczęściej wybieramy witaminę D3 w kroplach. Jak go używamy i podarujemy naszym bliskim?

Wybór dawki

Najważniejszą rzeczą w suplementacji witaminy D jest dobór odpowiedniej dawki. Generalnie są pewne wytyczne, ale każdy powinien wybrać indywidualnie z pomocą lekarza. Kluczem jest to, że każdy wchłania witaminę D w nieco inny sposób i otrzymuje różne ilości witaminy D z ekspozycji na słońce. Dorośli powinni otrzymywać 2000 jednostek witaminy D dziennie od września do kwietnia. Dotyczy to jednak osób, które latem spędzają na słońcu około 15 minut dziennie. Jednak wytyczne w tym zakresie często się zmieniają.

Jak podaje się krople witaminy D?
Jak podaje się krople witaminy D?

Do niedawna lekarze doradzali, że dorośli, którzy każdego dnia spędzają tak dużo czasu na słońcu, nie potrzebują dodatkowej dawki witaminy D. Jednak naukowcy zauważyli, że tylko wysokie słońce może dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy D. Dlatego teoretycznie powinniśmy trzymać się go między godziną 12 a 15.

Nie powinniśmy też smarować ciała kremem z filtrem. Porady są sprzeczne z zaleceniami dermatologów, którzy twierdzą, że filtry przeciwsłoneczne są najlepszą ochroną przed czerniakiem. Dlatego możemy założyć, że każdy dorosły potrzebuje dodatkowej dawki witaminy D, ponieważ nie ma tak dużej ekspozycji na słońce lub w jakich warunkach.

Minimalna dawka witaminy D dla dorosłych wynosi 1000 jednostek, a maksymalna 4000 jednostek. Należy go jednak stosować tylko w przypadku dużych ubytków. Inaczej jest w przypadku osób starszych i dzieci. Niemowlęta powinny przyjmować około 400 jednostek witaminy D. Po 6 miesiącach możemy zwiększyć dawkę do 600 jednostek. Po roku dawka może wynosić 800 jednostek. Starsi dorośli powinni otrzymywać co najmniej 2000 jednostek witaminy D dziennie.

Jak podawać witaminę D?

Jeśli już wiemy, jaka dawka witaminy D jest dla nas odpowiednia, możemy przystąpić do suplementacji. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma trudności z przyjmowaniem kropli witaminowych. W teorii, ponieważ musimy ściśle przestrzegać przepisanego dawkowania. Często napotykamy ten problem. Chodzi o to, że każdy producent ma inne dawkowanie na kroplę witaminy. Jedna kropla preparatu może zawierać 400 jednostek lub 1000 jednostek. Ponieważ łatwo to policzyć, można uzyskać 2000 jednostek witaminy D, biorąc 5 kropli pierwszego preparatu. W przypadku drugiego preparatu wystarczy przyjąć 2 krople.

Bardzo ważne jest tutaj dawkowanie. Witamina D jest wyjątkowa, ponieważ nie jest wydalana z moczem. Może odkładać się na nerkach, tworząc osady na nerkach. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, ile jednostek witamin zawiera kropla witamin. Dotyczy to wszystkich suplementów diety w kroplach, nie tylko witaminy D. Kolejną ważną kwestią jest przyjmowanie witamin we właściwym czasie. Lekarze zalecają przyjmowanie witaminy D z posiłkiem lub bezpośrednio po nim.

Ale czy jest to konieczne w przypadku kropli? Ta sugestia wynika z faktu, że witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach. Niektóre tabletki nie zawierają dodatków tłuszczowych, dlatego należy je przyjmować z jedzeniem. Jednocześnie witamina D w kroplach została rozpuszczona w tłuszczu. Dlatego nie trzeba go przyjmować z posiłkami, chociaż nie ma przeciwwskazań.

Jak suplementować witaminy niemowlętom i osobom starszym?

Naciskanie pompki dozującej lub podawanie łyżeczki do odmierzania kropli nie jest takie łatwe dla osób starszych i niemowląt. Często odmawiają przyjęcia witamin, wypluwając je lub wylewając. Jak więc podawać im krople witaminy D? Najlepiej dodawać do jedzenia lub napojów z umiarem. Niemowlęta mogą otrzymywać mleko wzbogacone witaminą D. Nawet jeśli Twoje dziecko jest mlekiem matki, wystarczy trochę odciągnąć i rozpuścić zawarte w nim witaminy. Można go również wchłonąć, pijąc go z mlekiem. Natomiast osobom starszym możemy dodać go do jedzenia np. zupy. Chodźmy z witaminą D bez aromatów.

Producenci często chcą zachęcić dzieci, a nawet dorosłych do przyjmowania suplementów. Jednak ta sztuczka nie zawsze działa. Jest jeden poważny minus przyjmowania witaminy D z posiłkiem lub napojem. Należy spożywać płyny i spożywać posiłki. W przeciwnym razie nie wiemy, ile witaminy faktycznie spożywa dana osoba. Jest to bardzo problematyczna sytuacja, dlatego warto za jakiś czas ponownie podać płyn z witaminą D. Inaczej trudno będzie ustalić daną dawkę. Pamiętaj, aby nigdy nie podawać tej samej dawki po raz drugi tego samego dnia. Nadmiar witaminy D jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, zwłaszcza osób starszych i dzieci.

Przyjmowanie witaminy D w kroplach nie jest trudne. Czasami jednak musimy być sprytni i dodać coś wartościowego do posiłku lub napoju. Ta sztuczka może być również stosowana z innymi witaminami lub lekami, które nie zmieniają smaku potrawy lub napoju.