Wnętrze

Jak wybrać płytki łazienkowe?

Jak wybrać płytki łazienkowe? Płytki można zastosować w różnego rodzaju wnętrzach, jednak najpopularniejszym wyborem są łazienki. Ale jakie płytki wybrać do łazienki? Czym się kierować i na co zwrócić uwagę? W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o płytkach i doradzamy, jak dobrać płytki do danego stylu łazienki. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Płytki i projektowanie wnętrz

Wybór płytek do wykończenia danego wnętrza może być nie lada kłopotem, a wszystko za sprawą ogromnej ich różnorodności dostępnej na rynku. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze płytek? Jeśli nasza łazienka jest klasyczna i zależy nam na wykończeniu pasującym do tego stylu, warto wybrać płytki imitujące drewno i kamień https://ceramixplytki.pl/15-plytki-kamien. W klasycznym przypadku możliwości są nieograniczone. Jeśli chodzi o nowoczesną łazienkę, wszystko zależy od naszej wyobraźni i upodobań. Aby dodać odrobinę nowoczesności, wystarczy wybrać płytki w przyciągających wzrok kolorach lub niepowtarzalnych wzorach. Minimalistyczna łazienka i płytki? Żaden problem – do takiej łazienki warto wybrać duże, gładkie płytki o jednolitej kolorystyce i imitacji metalu lub szkła. Z kolei łazienki rustykalne można pięknie łączyć z motywami roślinnymi i płytkami łazienkowymi https://ceramixplytki.pl/11-plytki-dekoracyjne.

Jakie rodzaje płytek wyróżniamy?

Istnieje kilka rodzajów płytek. Do najpopularniejszych należą glazury i klinkiery glazury. Szkliwione powierzchnie to cienkie, chrupiące poliglazurowane płytki pokryte glazurą. Warto zaznaczyć, że można je stawiać wyłącznie na ścianach. Z kolei klinkier szkliwiony jest materiałem bardzo twardym, niełatwym do uszkodzenia i posiadającym wysokie parametry techniczne. Jeśli chodzi o dostępność, jest dostępny w różnych kolorach.

Fakt, że płytki mają nierówności, ale dzięki temu nadają się do wnętrz rustykalnych. Płytki z tego materiału są używane nie tylko do ścian, ale także do podłóg. Innym rodzajem płytek jest porcelana. Płytki te są wykonane ze zmielonego kwarcu, kaolinu i skalenia. Jest jednolita w strukturze, twarda i odporna na uszkodzenia, plamy i czynniki chemiczne. Warto wspomnieć, że porcelana jest często polerowana. Można go stosować na podłogach i ścianach.

Wielkość łazienki i rodzaj płytek

Jak wybrać płytki łazienkowe?
Jak wybrać płytki łazienkowe?

Dobór płytek do wielkości łazienki to również bardzo ważna kwestia, o której nie można zapomnieć. Małe łazienki z dużą ilością mebli i urządzeń powinny używać płytek w uspokajających kolorach, a nie krzykliwych. Płytki w jasnych kolorach nadają się do większych łazienek z absolutną prostotą, dzięki czemu pomieszczenie ożyje i będzie przyjemniejsze dla oka.

Rozmiar, kształt i ilość mebli i urządzeń w łazience wydają się nie mieć wpływu na wybór płytek. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości nie małe płytki nadają się do małych łazienek, ale odpowiednie są również duże płytki. Warto jednak wiedzieć, że jest to dobry wybór tylko wtedy, gdy przynajmniej jeden, a najlepiej dwa rzędy takich płytek zmieszczą się w takiej łazience – bez ich przycinania.

Ważną kwestią dotyczącą rozmiaru płytek układanych na ścianach łazienki jest również wysokość umywalki i wanny. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wybór płytek, które nie wymagają dużego nakładu pracy.

Modny wystrój łazienki i płytki

Płytki dostępne są w różnych wzorach i kolorach. Jeśli zależy nam na dekoracyjności, to w tym nurcie dominują mozaiki, które można wykorzystać jako samodzielne wykończenie lub uzupełnienie aranżacji innych płytek. Do łazienek urządzonych w stylu minimalistycznym najlepiej dobrać płytki o większym rozmiarze, tak aby ich powierzchnie dzieliła niewielka ilość fug. Jeśli odpowiednio dobierzemy płytki, uzyskamy wyjątkowo zaprojektowane pomieszczenie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wybierając płytki, warto również zastanowić się nad układem ściany naprzeciw wejścia do łazienki. Jeśli mamy umywalkę na środkowej ścianie, dobrym rozwiązaniem jest jej wyeksponowanie poprzez wyłożenie umywalki płytkami, które mają inny wygląd niż reszta pomieszczenia. Można na nim również położyć płytki dekoracyjne. Natomiast gdy przed wejściem znajduje się wanna, można na niej zaaranżować ciekawy wzór lub dekorację mozaikową.

Ale co, jeśli naprzeciw wejścia do łazienki znajduje się toaleta? W takim przypadku warto urządzić łazienkę tak, aby toaleta nie była na pierwszym planie. Aby to zrobić, musisz zasypać go odpowiednio dobranymi kafelkami. Aby osiągnąć taki efekt, wystarczy zdecydować się na położenie płytek w podobnym kolorze i wzorze jak toaleta na ścianach i podłodze.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl