Praca, Prawo

Oferta franczyzy

Jak rozpocząć działalność franczyzową? Oferta fanczyzy to alternatywa dla prowadzenia biznesu na własnych zasadach, całkowicie na własne ryzyko. Zanim jednak będziemy mogli otworzyć lokal handlowo-usługowy na zasadach franczyzy, musimy podjąć kluczowe decyzje i dopełnić wielu formalności. Jak rozpocząć swoją przygodę z franczyzą?

najlepsze franczyzy małopolskie
najlepsze franczyzy małopolskie

Franczyza nie jest dla każdego

Najpierw musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy franczyza jest dla nas? Tak jak prowadzenie własnej firmy nie jest dla każdego, tak praca z franczyzodawcą nie jest odpowiednia w każdej sytuacji. Po pierwsze, musimy zdać sobie sprawę, że franchising jest formą współpracy dwóch podmiotów gospodarczych. Franczyzobiorca nie ma pełnej swobody w kształtowaniu swojego biznesu, gdyż musi przestrzegać pewnych ogólnych norm. Czasem franczyzodawcy proszą o więcej, czasem o mniej, ale zawsze trzeba spełnić przynajmniej minimalne wymagania. Możemy więc odnieść wrażenie, że nasza firma tak naprawdę nie należy do nas. To prawda – w końcu działamy jako franczyzodawca, więc nie pracujemy na reputację własnej marki. Zanim podpiszemy umowę franczyzową, zastanówmy się dobrze, czy jest to na naszą korzyść.

Jak wybrać branżę?

Oferta fanczyzy
Oferta fanczyzy

Oferty franczyzowe można dziś znaleźć w niemal każdej branży, co jest zdecydowanie świetną wiadomością. Pozostaje jednak pytanie, w jakim kierunku powinniśmy iść? Wiele zależy od naszego wcześniejszego doświadczenia zawodowego. Niektórzy franczyzodawcy wymagają doświadczenia w konkretnej branży – jest to kluczowy czynnik przy podejmowaniu decyzji o współpracy z konkretną osobą. W innych przypadkach wymagane jest jedynie zaangażowanie, a chęć pogłębiania wiedzy jest nagradzana, na przykład poprzez udział w różnego rodzaju kursach.

Wyboru branży należy dokonać świadomie, znając od początku jej specyfikę. Oceńmy, czy podołamy prowadzeniu biznesu, biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania rynkowe. Entuzjastom zdecydowanie łatwiej jest założyć firmę, ale muszą się uporać z problemami formalnymi, których na pewno nie brakuje w niektórych branżach. Weźmy jako przykład gastronomię – przed Sanepidem musimy spełnić wiele wymagań, a dodatkowo musimy starać się o odpowiednie oferty.

Wybierz konkretną ofertę

Jeśli już zdecydowaliśmy, w jakiej branży chcemy działać, możemy śmiało wybrać konkretną franczyzę. Jak wspomniano, tych nie brakuje. Niemniej jednak musimy uważnie czytać warunki oferowane przez franczyzodawcę. Ważne są również wymagania, z którymi warto się najpierw zapoznać. Nie ma sensu aplikować na daną ofertę, jeśli nie spełniamy określonych warunków. Wymagania franczyzodawcy mogą dotyczyć np. wielkości miasta lub lokalizacji, w której będziemy działać. Tymczasem zastanówmy się, czy wstępne warunki nam odpowiadają – reszty dowiemy się na sesji informacyjnej. Wybierając ofertę pamiętaj, że możemy aplikować na więcej niż jedną. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy jak najszybciej rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Jak wyglądała wstępna rozmowa z franczyzodawcą?

Wstępne rozmowy z franczyzodawcą zazwyczaj koncentrują się na przedstawieniu warunków współpracy. To, co znaleźliśmy w ogłoszeniu, to tylko wstępna sugestia, że ​​potrzebny jest dalszy rozwój. Przyjrzymy się więc dokładnie, jak skonstruowana jest umowa i jakie są nasze obowiązki, kroki, które sami podjęliśmy i jak franczyzodawca może nam pomóc. Jednocześnie we wstępnej rozmowie ustalimy warunki finansowe, wysokość miesięcznych opłat, które musimy uiścić franczyzodawcy.

Podczas rozmowy wstępnej możemy oczywiście przystąpić do negocjacji warunków, ale zazwyczaj nie następuje to, dopóki nie zapoznamy się ze wszystkimi propozycjami. Pamiętajcie, tego typu spotkania do niczego nas nie zmuszają – wciąż możemy odmówić współpracy. Dopiero po zawarciu umowy jesteśmy związani pewnymi stosunkami prawnymi, od których znacznie trudniej jest się odstąpić.

Jak rozpocząć działalność jako franczyza?

Po wybraniu oferty franczyzowej możemy przystąpić do podpisania umowy. Pamiętaj, aby wcześniej dokładnie przeczytać i wyjaśnić wszelkie nieścisłości. Dodatkowo musieliśmy samodzielnie założyć firmę i dopełnić innych formalności. Będziemy mieć inne zobowiązania wynikające z warunków umowy. Czasami większość rzeczy musimy załatwić sami, na przykład jeśli chodzi o przygotowanie sali. W innych przypadkach franczyzodawcy robią to za nas na podstawie własnych wytycznych. Pamiętajmy jednak, że od momentu podjęcia decyzji o prowadzeniu działalności na zasadzie franczyzy do momentu otwarcia drzwi czeka nas długa i żmudna droga.