Motoryzacja, Usługi

Szczeciński przegląd samochodów

Szczeciński przegląd samochodów – co powinniśmy wiedzieć? Samochód to genialny wynalazek, który ułatwia nam przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Warto jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie przeglądu technicznego, na podstawie którego specjaliści dokonają oceny stanu samochodu oraz zdiagnozują usterki, które należy usunąć.

Na czym polega coroczny przegląd samochodu? Ile kosztuje przegląd samochodu? Co warto wiedzieć o przeglądach samochodowych? Jakie części są sprawdzane podczas przeglądu samochodu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Na czym polega coroczny przegląd samochodu?

Przegląd samochodowy Szczecin to regularna kontrola stanu technicznego wymagana co roku. Jeśli jesteśmy właścicielami nowego czterokołowca, to pierwszy przegląd powinien odbyć się w ciągu 3 lat od rejestracji. Zgodnie z prawem, przeglądy mogą być przeprowadzane wyłącznie w specjalnie przystosowanych do tego celu stacjach kontroli pojazdów. Warto jednak zaznaczyć, że znalezienie takich miejsc nie stanowi problemu, gdyż obecnie w całym kraju jest ich ponad 4000. Należy podkreślić, że szczecińskie przeglądy samochodów mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowany personel. Podczas testu sprawdzane są układy zawieszenia i układu kierowniczego pod kątem potencjalnych awarii. Eksperci zwracają uwagę na amortyzatory, a także na grubość klocków hamulcowych, siłę hamowania.

Szczeciński przegląd samochodów
Szczeciński przegląd samochodów

Kontrola samochodów Szczecin weryfikuje również kolor świateł. Z czystej ciekawości warto wspomnieć, że kontroli podlega zarówno emisja spalin, jak i wycieki płynów. Należy zdać sobie sprawę, że nie wszystkie badania zakończą się sukcesem. Jeżeli pojazd jest wyposażony w instalację gazową, sprawdź jej szczelność. Ważna jest również kwestia zapewnienia prawidłowego uwierzytelnienia.

Wykrywanie potencjalnych awarii zagrażających bezpieczeństwu wymaga od personelu diagnostycznego zachowania dowodów i przesłania takiej dokumentacji do działu komunikacji. Dodatkowo widoczne są również negatywne wyniki badań technicznych. Samochód w takim stanie może stanowić zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Jeżeli usterka została usunięta, należy zgłosić ją do stacji kontroli w celu ponownego sprawdzenia. Gdy nie zostaną zdiagnozowane żadne inne problemy, możemy ruszać w drogę.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Przede wszystkim warto zauważyć, że cena przeglądu jest ustalana przez jednostki rządowe od góry do dołu. W praktyce oznacza to, że wszędzie za takie usługi zapłacimy tyle samo. Niestety z roku na rok koszty rosną. Dla przykładu w 2017 roku za przegląd auta w Szczecinie musieliśmy zapłacić 98 zł, a za motocykl 62 zł. Od dziś cena jest nieco wyższa. W przypadku chęci ponownej kontroli poszczególnych części, które wcześniej okazały się wadliwe, będziemy zobowiązani do uiszczenia dodatkowej opłaty. Za weryfikację skuteczności i jednolitości działania układu hamulcowego lub kierowniczego zapłacimy 20 zł.

Co warto wiedzieć o przeglądach samochodowych?

Dokładnie 13 listopada 2017 roku dokonano zmian w obowiązkowym badaniu technicznym. Opłaty pobierane są przed badaniem, natomiast diagności są zobowiązani do zarejestrowania i sfotografowania każdej wykrytej usterki, która jest następnie umieszczana w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Kontrola samochodów Szczecin to bardzo ważna czynność. W trakcie tego procesu można wykryć ewentualne awarie, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do tragedii. Warto pamiętać, że podczas przemieszczania naszych quadów priorytetem jest nasze bezpieczeństwo.

Jakie części są sprawdzane podczas przeglądu samochodu?

Przegląd samochodowy Szczecin to usługa, którą należy wykonywać regularnie. Tylko wtedy możemy być pewni, że jesteśmy bezpieczni, a nasze pojazdy nie odmówią posłuszeństwa. Podczas testu sprawdzane są różne komponenty. Przykładem jest układ kierowniczy, a dokładniej stan połączeń, ilość wolnych obrotów, stopień zużycia. Ważnym aspektem są również hamulce, a mianowicie ich skuteczność i równomierność działania. Weryfikowane jest również zawieszenie (potencjalne luzy), ogumienie (dobór obciążenia, głębokość bieżnika, stopień zużycia), oświetlenie (poprawność działania, pęknięcia reflektorów) oraz karoseria (szyby, progi, rama). Ponadto eksperci zwracają uwagę na obecność pasów bezpieczeństwa, a także obowiązkowe wyposażenie (mowa o trójkątach ostrzegawczych, gaśnicach). Równie ważny jest układ wydechowy, a zwłaszcza jego stan techniczny oraz poziom emitowanego przez niego hałasu.