Hobby, Technologia

F w fotografii

F w fotografii to bardzo skomplikowana sprawa. Z jednej strony jest to f-stop lub f-stop – dość łatwo to wytłumaczyć. Problemy zaczynają się, gdy okazuje się, że konieczne jest posługiwanie się wzorami matematycznymi, fizyką – nagle ten szeroki temat staje się skomplikowany i często niezrozumiały. Fotografia powinna być przede wszystkim praktyczna, więc nie ma potrzeby opisywania zaawansowanych zagadnień dla początkujących.

Czym właściwie jest przysłona? Jaka wartość przysłony może różnicować? Jaki wpływ ma przysłona na tło? Jak wyregulować ekspozycję za pomocą otworu przysłony? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Czym właściwie jest przysłona?

Pewnie wiele osób zastanawia się, czym jest f w fotografii. Cóż, to jest przysłona. Jednak niewiele to znaczy dla początkujących. Zanim więc przejdziemy do bardziej skomplikowanych zagadnień, warto zrozumieć, czym tak naprawdę jest przysłona i jakie ma cechy. Warto wspomnieć, że w każdym obiektywie można znaleźć specjalne blaszki – dzięki nim możliwa była regulacja światła wpadającego do naszego aparatu. Ich zadaniem jest tworzenie oporu. To, czy membrana jest otwarta, czy zamknięta, zależy od nas. Jest to bezpośrednio związane z kilkoma zjawiskami, które fotografowie traktują bardzo poważnie.

Okazuje się, że otwarcie przysłony ma ogromny wpływ na głębię ostrości zdjęcia. W rzeczywistości, bez względu na to, jakiego obiektywu użyjemy, im większy otwór przysłony, tym mniejsza głębia ostrości. Podobnie, im mniejsza przysłona, tym większa głębia ostrości. Otwór przysłony jest oznaczony tytułowymi literami fi i wpływa na ilość wpadającego światła. Warto pamiętać o jednej podstawowej zasadzie, która może być sprzeczna z intuicją. Im mniejszy numer przysłony, tym większy względny otwór przysłony obiektywu, a tym samym więcej światła wpadającego do matrycy. Jeśli zdecydujemy się na dużą przysłonę, powiedzmy f/22, przysłona jest mniejsza, co z kolei skutkuje mniejszą ilością światła wpadającego do naszej matrycy.

Jaka wartość przysłony może różnicować?

Pytanie o to, jaka jest rzeczywista wartość przysłony, jest dość interesujące. Dwukrotne zamknięcie przysłony to zmiana o 1 EV. W aparacie możemy zmienić pośrednie ustawienie przysłony, podobnie jak czas otwarcia migawki lub ISO. Do najpopularniejszych wartości należą: f/2, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16, f/22. Jest jeszcze kilka innych – ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od naszych osobistych preferencji i pożądanego efektu końcowego.

Jaki wpływ ma przysłona na tło?

F w fotografii
F w fotografii

Warto zauważyć, że otwarcie przysłony wpływa bezpośrednio na bokeh tła. Aby to zrozumieć, musisz wiedzieć trochę więcej o soczewkach. Mówimy oczywiście o jasnych obiektywach – ich względne przysłony wahają się od f/1,2 do f/2,8. Jaśniejsze obiektywy to dość typowy sprzęt hobbystyczny dla kogoś, kto kocha fotografię i poświęca jej dużo czasu. Im jaśniejszy obiektyw, tym mniejsza wartość przysłony. W tym przypadku obiektyw uważany jest za lepszy, co ma związek z jego wyższą ceną.

Przykładowo obiektyw 85mm f/1.2 może kosztować nawet 8000 zł, a obiektyw 85mm f/1.8 około 1000 zł. Niestety nie da się tego ominąć. Bezbarwne soczewki są droższe, ale przekłada się to na bezkonkurencyjnie lepszą jakość obrazu. Skąd taka duża różnica w cenie? Większe otwory wymagają również większej optyki. Najczęściej są to soczewki kontaktowe, które mogą być dość drogie. Warto podkreślić – jasne soczewki mają zadowalające parametry optyczne. Mowa oczywiście o ostrości zdjęcia na pełnym otworze. Co równie ważne, jasne soczewki są dostępne przede wszystkim dla specjalistów. Dlatego cena jest związana nie tylko z tym, czy parametry są zadowalające, ale także z popytem rynkowym.

Regulacja ekspozycji za pomocą otworu przysłony

Jedną z najważniejszych funkcji przysłony jest regulacja ekspozycji światła przechodzącego przez otwór. W rzeczywistości tylko kilka zdjęć o tym pamięta. Jeśli chcemy sterować ekspozycją sceny, jednocześnie dodajemy światło z żarówki, wtedy światło zostanie wyregulowane o czas naświetlania, a lampa błyskowa o przysłonę. Jest to jednak problem dość złożony i opisanie zjawiska może być problematyczne. Jest jeszcze jeden punkt, o którym warto pamiętać. Wraz z czasem ekspozycji i ISO, przysłona tworzy trójkąt ekspozycji. To trzy najważniejsze parametry do regulacji ilości światła, głębi ostrości i ruchu na zdjęciu. To właściwie najbardziej podstawowe parametry w fotografii, które powinieneś znać.