Jaki dom warto zbudować?
Jaki dom warto zbudować? Budowa domu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Oczywiście jest to spowodowane kilkoma faktami, z których dwa są najważniejsze. Pierwszym z nich jest chęć posiadania własnej nieruchomości, która da ci większe poczucie stabilności. Drugie to realia rynku nieruchomości, za cenę domu w mieście możemy wybudować dom na przedmieściach (oczywiście dotyczy to dużych aglomeracji miejskich). Gdy dylemat mieszkania lub domu zostanie rozstrzygnięty na korzyść domu, musimy sobie odpowiedzieć na kolejne ważne pytanie. Pytanie brzmi: jaki dom zbudujemy?
Wybór technologii
Budowa domów jednorodzinnych to obecnie spory rynek, na którym działa wiele firm. Firmy te różnią się od siebie poza tym, co łączy je budowa domów. Największa różnica wynika z preferowanych technik budowlanych. Większość firm architektonicznych to także biura projektowe, dlatego 90% z nich oferuje tylko jeden sposób budowania konstrukcji.
Dla uproszczenia sytuacji podzieliliśmy technologie budowlane na dwie dominujące obecnie na rynku kategorie:
- murowana,
- szkieletowa.
Istnieje wiele odmian tych dwóch głównych metod, ale ogólne zasady budowy domu są w dużej mierze takie same. Technologia, którą wybierzemy, zdeterminuje wiele rzeczy.
Domy szkieletowe są nowością i coraz częściej powstają w naszym kraju. Są tego dwa główne powody. Domy szkieletowe buduje się szybko. Dom pod klucz możemy wybudować od podstaw w ciągu 3 miesięcy. Zamknięcie budowy domu w ciągu 1 roku jest uważane za bardzo dobry wynik w przypadku technik tradycyjnych. Kolejnym czynnikiem jest oczywiście cena. Domy typu cap są zdecydowanie tańsze. Koszt jest nawet 4 do 5 razy niższy niż w przypadku domu murowanego.
Domy szkieletowe wznoszone są na płytach fundamentowych, których wykonanie jest jednocześnie najdłuższym etapem prac. W późniejszym etapie na plac budowy trafiają gotowe elementy. Przy maksymalnej prefabrykacji można uzyskać gotowe ściany ze stolarką okienną. Po zmontowaniu w domu pozostaje tylko miejsce montażu i wykończenie. Jak łatwo się domyślić, dom murowany nie jest taki łatwy. Budownictwo murowane wiąże się ze znacznymi kosztami, nie tylko ze względu na sam materiał, ale także ze względu na koszty robocizny związanej z pracą na budowie. Domy szkieletowe ograniczają te koszty do minimum.
Rozmiar
Wielkość domu ma wyraźny wpływ na to, ile za niego zapłacimy. Im większe domy budujemy, tym droższe są domy murowane i szkieletowe. W przypadku domów murowanych koszty te rosną jednak najbardziej. Odkładając jednak na bok kwestie techniczne, ponieważ o tym i wspomnianych wymiarach powiedziano już wiele, skupmy się na aspektach, o których wielu z nas zapomina i nie mają bezpośredniego związku z budową domu.
Koszty eksploatacji są ściśle związane z wielkością naszego domu. Im większy dom, tym większą objętość musimy ogrzać (są to największe koszty eksploatacyjne). Koszty te nie rosną jednak liniowo wraz z powierzchnią mieszkalną. Musimy pamiętać, że ciepło w naszych domach ucieka przez drzwi, okna, ściany i dachy.
Większość ciepła ucieka przez dach. Im większa jest jego powierzchnia i im bardziej złożony kształt, tym gorzej. Ściany doskonale absorbują również ciepło z powietrza. Oczywiście, możemy doskonale ocieplić dom, nawet do standardów domu pasywnego, ale jest to niezwykle kosztowne w realizacji.
Sprzątanie domu to czynność, którą również musimy się zająć. Oczywiście mówimy o typowym okresie, w którym większość gospodarstw domowych czyści się sama. Im więcej miejsca tak naprawdę nie wykorzystujemy, tym bardziej bezsensowne staje się sprzątanie. Jeśli dodamy do tego problemy związane z przeprowadzką naszych pociech z czasem, możemy doprowadzić do tego, że faktycznie będziemy użytkować 30% domu i będziemy musieli posprzątać cały pokój.
Co oszczędzać?
W fazie projektowej możemy podejmować decyzje, które pozwalają nam zaoszczędzić około 30% kosztów. Domy zazwyczaj buduje się na zasadzie, że skoro każdy ma to i tamto, to ja też muszę. Niestety, czasami prowadzi to do powielania fałszywych założeń lub wzorców, które nie sprawdzają się w naszych czasach.
Piwnica to pierwszy element, z którego powinniśmy zrezygnować, chcąc zaoszczędzić jak najwięcej. Budowa piwnicy kosztuje prawie tyle samo, co budowa całego piętra mieszkalnego. Dodatkowo musimy odpowiednio pogłębić fundament, a sezonowość będzie dłuższa, co wydłuży czas budowy. Budowa domu bez podpiwniczenia opiera się zazwyczaj na płytach fundamentowych, co jest łatwiejsze, tańsze i szybsze.
Im wyżej budujemy, tym wyższy koszt podłogi. Każda kolejna warstwa powinna kosztować o 30% więcej niż poprzednia. Lepiej jest zbudować bungalow. Jeśli jednak nie możemy np. nasza działka jest za mała, lepiej ograniczyć się maksymalnie do jednego piętra plus poddasze.