Outsourcing IT
Szczecin, podobnie jak wiele innych polskich miast, coraz bardziej lubi outsourcing IT. Przeznaczony jest dla przedsiębiorców, aby znacząco podnieść poziom komfortu prowadzenia własnej działalności gospodarczej – zwłaszcza, gdy za jej prawidłowe funkcjonowanie odpowiada mniej lub bardziej rozbudowany system informatyczny. Chociaż kiedyś była to interesująca opcja i ciekawostka usługowa, dziś wiele firm nie może się bez niej obejść.
Co w nim takiego ciekawego, dlaczego jest tak przydatny i kiedy go używać? Czy jest alternatywą dla posiadania profesjonalnej kadry? To tylko niektóre z tematów, które omówimy w tym obszernym przewodniku.
Kiedy szukać usług outsourcingu IT?
Outsourcing IT w Szczecinie to tak naprawdę usługa polegająca na powierzeniu firmie zewnętrznej obowiązków związanych z systemami informatycznymi własnej firmy. Zakres tego upoważnienia uzależniony jest od rodzaju zawieranej umowy. Charakter współpracy z firmą outsourcingową może być zorientowany na misję (skupienie się na wykonywaniu z góry określonych zadań, zwykle jednorazowych) lub długoterminowy (skupienie się na bieżącym zarządzaniu systemami informatycznymi, zwykle obejmującym fizyczne przeniesienie serwerów do centrali outsourcingowej) firma).
Kiedy zarządzanie systemem informatycznym całkowicie nas przerasta, powinniśmy udać się do szczecińskiego outsourcingu IT. Dzieje się tak w miarę dynamicznego rozwoju firmy, co często skutkuje większym zapotrzebowaniem na usługi ściśle związane z IT. Outsourcing to także świetny sposób dla istniejących firm na optymalizację wydatków i zwiększenie pasywnego dochodu.
Dlaczego warto inwestować w outsourcing IT w Szczecinie?
Nie bez powodu Szczecin, podobnie jak wiele innych polskich miast, chętnie korzysta z outsourcingu IT, a biznesmeni często robią to samo. Wynika to głównie z jego elastyczności, która pozwala na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb konkretnej firmy. Ale to nie wszystko. Zakłady bukmacherskie mają wiele zalet, w tym:
- Nadążanie za trendami technologicznymi – firma outsourcingowa zadba o to, aby nasz sprzęt spełniał oczekiwania i wymagania, a oprogramowanie było stale aktualizowane i działało zgodnie z oczekiwaniami;
- Oszczędność czasu – dzięki tej usłudze nie musimy zajmować się obsługą systemów informatycznych, które napędzają działalność naszej firmy oraz ewentualnymi awariami, które mogą wystąpić podczas ich działania;
- Oszczędzaj pieniądze – Zatrudnienie eksperta, który jest odpowiedzialny jedynie za utrzymanie serwera może się dla nas nie kalkulować – musimy opłacić jego pensję, ale też liczyć się z koniecznością zapewnienia mu różnych benefitów; musimy też zająć się dodatkowymi sprawami księgowymi , te też nie są darmowe;
- Bezpieczeństwo i Niezawodność – Powierzając techniczne aspekty naszej firmy podmiotowi zewnętrznemu, możemy zapewnić, że zadba on o bezpieczeństwo naszych danych oraz danych należących do naszych Klientów – co jest ważne w czasach, gdy dane osobowe są bardziej cenniejsze niż pieniądze bardzo ważne.
- Ważnym aspektem usług outsourcingowych jest również zapewnienie stabilnej pracy całego systemu, niezależnie od pory dnia. Tego typu firmy regularnie tworzą kopie zapasowe, ale zatrudniają również ekspertów branżowych – dzięki czemu mogą szybko uporać się z różnymi trudnościami w działaniu warstwy informatycznej naszej firmy;
- Wsparcie techniczne – firmy zewnętrzne korzystające z naszych usług chętnie służą nam pomocą – zwłaszcza gdy część naszych systemów zaczyna zawodzić. Chociaż nie zawsze będzie za darmo, ta opcja może pozwolić ci spać spokojniej.
Pracownicy i outsourcing – co jest bardziej opłacalne?

Osoby zainteresowane szczecińskim outsourcingiem IT często zastanawiają się, czy postawić na niego, czy zdecydować się na zatrudnienie pracownika, któremu zostanie powierzone zarządzanie systemami informatycznymi. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i chociaż zalety outsourcingu zostały wymienione powyżej, skupmy się na zaletach i wadach powierzania tych samych zadań specjalistom, którzy pracują wyłącznie dla nas.
Zaletą tego rozwiązania jest to, że jest „na wyciągnięcie ręki” – podczas gdy większość firm outsourcingowych działa przede wszystkim zdalnie, ten pracownik faktycznie będzie dostępny i zobaczymy, za co właściwie mu płacimy. Pracownicy dają nam możliwość bezpłatnego delegowania dodatkowych zadań, co może nie być możliwe w przypadku firm outsourcingowych. Mimo to, skupiając się na jednym pracowniku, uzależniamy się od niego. Kiedy jest na wakacjach, jest chory lub na wakacjach, zachowuje nasze systemy IT dla siebie.
Wnioski
Istnieje wiele powodów, dla których Szczecin i wiele innych bardziej rozwiniętych miast decyduje się na outsourcing IT. Może przyczynić się do sukcesu biznesowego, poprawić bezpieczeństwo systemów informatycznych oraz zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Ale nie wskakujmy w to na ślepo – poczytajmy o tym więcej, a przekonamy się, że to dobra opcja, choć nie jedyna.