Technologia

Przemysłowe filtry powietrza

Przemysłowe filtry powietrza – skuteczna filtracja powietrza w przemyśle może być zapewniona tylko przez odpowiednio dobrany system filtracji z najwyższej półki. Na rynku istnieje duży wybór filtrów do różnych zastosowań, takich jak elektronika, automatyka, przemysł petrochemiczny, chemiczny czy spożywczy, a także do produkcji tworzyw sztucznych i różnego rodzaju farb.

Przemysłowe filtry powietrza https://airconfilters.pl/filtry-do-przemyslu-i-produkcji/ służą do usuwania cząstek stałych, smaku, zapachu, oparów oleju, wody i cząstek stałych. Produkty oferowane w tych sklepach to filtry sprężonego powietrza najwyższej jakości, charakteryzujące się ekonomiczną eksploatacją i starannie wykonane przy użyciu najnowszych technik produkcji.

Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniego filtra przemysłowego?

Przemysłowe filtry powietrza
Przemysłowe filtry powietrza

Filtry odpowiedniej jakości mogą obniżyć późniejsze koszty eksploatacji. Prawidłowy dobór gatunku i wielkości przemysłowych filtrów powietrza jest bardzo ważny. Ekonomiczna filtracja sprężonego powietrza polega na zmniejszeniu spadku ciśnienia podczas filtracji. Dokładność zależy od mediów użytych do filtracji.

W przypadku typowego postępowania z cząstkami dobrze sprawdzają się filtry wykonane z włókna akrylowego, spiekanego mosiądzu lub celulozy. Zapewnią one bardzo mały spadek ciśnienia w wybranej sieci aerozolowej. Jeśli wymagana jest filtracja cząstek o wielkości 0,1 μm lub mniejszej, jak np. filtracja oleju, stosuje się złoże z mikrowłókien borokrzemianowych lub węgla aktywnego. Te ostatnie są przeznaczone do zastosowań wymagających powietrza wolnego od zapachów i dymu. Filtracja przemysłowa z użyciem węgla aktywnego polega na pochłanianiu, przyciąganiu i zbieraniu zanieczyszczeń w materiale filtracyjnym.

Przemysłowe filtry powietrza — rodzaje

Filtr gwintowany

Filtry te obsługują ciśnienia do 16 barów i temperatury pracy do 60 stopni Celsjusza. Ich korpusy są wykonane z anodyzowanego aluminium odpornego na wodę morską i korozję. W ich przypadku można zamontować manometr różnicowy. W sprzedaży zarówno filtry standardowe, jak i filtry szeroko stosowane, wraz z obudowami, zaworami ręcznymi oraz wkładami w standardzie. Dostępne są również różne elementy filtrujące. Systemy oczyszczania sprężonego powietrza powinny charakteryzować się podwyższoną trwałością filtrów przemysłowych, niskimi kosztami eksploatacji oraz zmniejszonymi spadkami ciśnienia na filtrach.

Filtry gwintowe lub kołnierzowe z węglem aktywnym

Stosowane są w sytuacjach dużego przepływu w zakresie 36,67-523 m3/min. Wymagają zastosowania sprężonego powietrza o wilgotności do 30% i posiadają wysokowydajne łoża o długiej żywotności. Wykonane z najwyższej jakości stali zgodnej z dyrektywą dotyczącą urządzeń ciśnieniowych PED, filtry kołnierzowe są idealne do oczyszczania sprężonego powietrza o dużej objętości. Dostępne są różne stopnie filtracji, dodatkowo montowane manometry oraz akcesoria do odprowadzania skroplin. Istnieją również filtry kołnierzowe z kołnierzami przemysłowymi powlekanymi wewnątrz i na zewnątrz, z odpowiednio zoptymalizowanymi przepływami.

Filtr wysokiego ciśnienia

Ten typ filtra działa nawet pod wysokim ciśnieniem. Sklepy te oferują filtry w 50 barach, 100-400 barach i 100-500 barach. W przypadku filtracji sprężonego powietrza w warunkach przemysłowych pod wysokim ciśnieniem ważne jest bezpieczeństwo — dostępne na rynku filtry przemysłowe są starannie wykonane z surowców odpornych na korozję. Dla ciśnień poniżej 50 barów zalecany jest filtr o solidnej aluminiowej konstrukcji lub zoptymalizowany przemysłowo filtr wykonany ze stopu odpornego na korozyjne skraplanie.

Wybór filtra wysokociśnieniowego ma wiele zalet – odporność na temperaturę do 120°C, elektroniczne sterowanie spustem z samokontrolą. Pozwala to na bezawaryjną pracę bez strat sprężonego powietrza. Powyżej 50 bar mamy do wyboru filtry wysokociśnieniowe 100-500 bar lub 100-400 bar – takie stosowane są np. w motoryzacji, przemyśle tworzyw sztucznych czy przemyśle elektronicznym.

Sterylny filtr

Stosuje się je tam, gdzie wymagane jest, aby powietrze było wolne nie tylko od cząstek stałych, ale również od aerozoli czy olejów, mikroorganizmów zdolnych do rozmnażania. W ofercie sklepu znajdują się przemysłowe filtry kołnierzowe m.in. do produkcji opakowań, biotechnologii, farmaceutycznej, fermentacyjnej, mleczarskiej, chemicznej czy browarniczej. Tam gdzie wymagana jest wysoka czystość powietrza np. do oddychania, napowietrzania beczek z piwem itp. gdzie występuje duże ryzyko korozji – tam stosuje się tego typu filtry. Tego typu filtry na zamówienie wykonywane są ze stali nierdzewnej. Są zdolne do ciągłej pracy w temperaturach do 150 stopni Celsjusza.

Aircon filtry przemysłowe
Woźniaka 28
40-389 Katowice
322022079
airconfilters.pl